Încadrarea persoanelor cu handicap în România
ianuarie 31, 2025Florina Babau
Legea din România facilitează accesul persoanelor cu dizabilități la locuri de muncă, iar companiile primesc unele facilități pentru angajarea acestora.
CITEȘTE MAI MULTÎncepând de la 1 februarie rolul de Manager Financiar este preluat de Aliona Dosca.
Citește articolul2025 a demarat în forță la Ascent Group, cu mutarea la un nou sediu, câteva noi proiecte strategice, dar și câteva schimbări în echipă. Una dintre aceste schimbări vizează o poziție-cheie în companie: rolul de Manager Financiar, care începând de la 1 februarie este preluat de Aliona Dosca.
Aliona are o experiență profesională de peste 14 ani în domeniul financiar-contabil, acumulată în Republica Moldova și în România, în domenii diverse: de la banking la construcții sau producție.
Din 2017, a coordonat activitatea financiar-contabilă a subsidiarei din Regatul Unit a unei importante companii de construcții, având un rol esențial în gestionarea eficientă a resurselor acesteia. Ulterior, și-a consolidat expertiza în controlling financiar, lucrând în cadrul unui prestigios grup german din industria auto.
Aliona este membră a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România și a Camerei Consultanților Fiscali din România. S-a alăturat echipei Ascent Group în 2024, ca Senior Financial Consultant, iar acum preia poziția de Manager Financiar al grupului. Din acest rol va coordona întreaga activitate de servicii financiar-contabile oferite de Ascent Group clienților săi, prin intermediul Ascent Finance, compania din cadrul grupului specializată în servicii financiare.
Felicitări, Aliona! Îți dorim mult succes în noul rol!